Vitajte...

táto stránka je určená všetkým milovníkom prírody, priaznivcom turistiky...

História hradu Bodoň

 

 

Čo nás viedlo k vytvoreniu tejto stránky? Dať do povedomia okolie Prešova, jeho krásy prírody, miesta oddychu na nabratie nových sil do každodenného uponáhľaného života...

Cieľom je aj priblížiť jedno krásne miesto v lone Slanských vrchov, Bodoň. Patrí medzi najkrajšie skalné útvary. Jedná sa o andezitový zvyšok bývalého lávového prúdu na vrchole kopca. Na vrchnej časti skalného útvaru sa nachádzajú zvyšky hradu, viditeľné sú aj obvodové časti veže, ktorá kedysi tvorila súčasť hradu.  Prvá písomná zmienka pochádza až z roku 1285, keď ho dal postaviť Budun z Ploského. Z toho vznikol názov Budunov hrad. Po vpáde Tatárov tvoril akúsi ochranu jeho rodine, no po značnom zničení r.1299, ho už Budunovi synovia neobnovili. Koncom 13. storočia Ploské a celé oblasť potoka Brestová a jeho prítokov patrila Budunovi a jeho synom. Pôvodné majetky boli rozdelené po roku 1320, keď synovia budujú kúrie na svojich rodinných podieloch. Kráľ Žigmund daroval v roku 1435 pod titulom novej donácie Žigmundovi, Martinovmu synovi z Ploského, kapitánovi Bratislavského hradu, všetky majetky jeho rodiny, pochádzajúce od predka Buduna. V súčasnej dobe je toto miesto cieľom turistov, v nemalej miere aj cieľom skalolezcov. Obsahuje niekoľko desiatok lezeckých ciest s rôznymi stupňami obťiažností.

Pozor!!!    Pozorne si prečítaj...

Všetky lezecké mapy uverejnené na tejto stránke a v lezeckom sprievodcovi na Bodoni majú informatívny charakter. Sú určené lezcom s patričným lezeckým výstrojom a s lezeckými skúsenosťami. Nie sú presným návodom na uskutočnenie lezeckého výstupu. Každý vykonáva lezeckú činnosť na vlastnú zodpovednosť !!!.